Vyberte stránku

O knize Eleanor & Park jsem slyšela dřív, než prorazila na české blogy a do českých knihkupectví. Bylo to v létě 2013, když jsem navštěvovala svoji host rodinku v USA. Mamka si v té době dodělávala další titul (něco s psaním a literaturou) a vzala mě na jeden den do školy s sebou. Jejich učitelka přinesla Eleanor & Park s tím, že je to cute a awesome a všichni bychom si to měli přečíst.

USA rainbow rowel

V té době jsem věděla, že na knihu už místo v kufru nemám a tak jsem si ji dala do to-read na Goodreads a doufala, že se k ní brzo dostanu. Dostala jsem se k ní teda až letos – fail.

A proč byste se k ní měli dostat dřív, než já?

7xproc_1

Jo – kniha je naprosto awesome! Jako téměř každé YA se i tohle čte dost rychle a je dost možné, že ji dáte v jednom sezení. Líbí se mi, že nejde jenom o zamilovaný příběh a všechno tam není úplně cute, ale knížka je o celkem vážném tématu a životní situaci. Někde jsem v komentářích viděla, že si někdo myslel, že takovýhle příběh je nereálný. Tenhle příběh je bohužel naprosto reálný. V USA jsem se s tím setkávala denně a nebylo to fajn.

Kažodpádně – tohle je krásná lovestory s božíma hlavníma postavama, skvělým soundtrackem (viz. šestý důvod proč…) a nádhernou obálkou. K tomu si přidejte maximální čtivost a máte super duper knížku na jakoukoliv roční nebo denní dobu.

A taky asi nechcete být poslední z vašeho okolí, kdo ji nečetl. Což?

7xproc_2
Pokud se podíváte na autorku, tak si dokážete představit, jaká kniha bude. Vždyť 1401231825000-XXX-DSF6987přece tak veselá osoba nemůže napsat shit. Rainbow se narodila v roce 1973 v Nebrasce, kde stále žije se svým manželem a se dvěma syny.

Její život je psaní. Psaní o lidech. Ať už to jsou dospělí (Attachements) tak i teenageři (Fangirl a Eleanor & Park).  Když nepíše, čte komiksy, plánuje výlety do Disney Worldu a hádá se kvůli věcem, které nejsou až tak důležité.

V česku zatím vyšla pouze Eleanor & Park, ale brzy se chystá i Fangirl.

7xproc_3

Hlavní postavou je Eleanor Douglas – oplácanější, zrzavá, awkward holka, která se chystá do nové školy v Omaze ve státě Nebraska. Bohužel kvůli tomu jak vypadá, je pro ni trošku těžší zapadnout mezi vymezené skupiny a vypadá to pro ni dosti bledě. Naštěstí se objeví Park a vytáhne ji z pekla, které by ji ve škole čekalo. Bohužel pro Eleanor peklo není pouze ve škole, ale i doma. Dokáže ji Park pomoc i z tohohle? 

Eleanor je moje oblíbená postava. A jo, možná to je proto, že je tlustá. Možná proto, že má hodně vlasů a ke všemu zrzavé. A možná proto, že je božská.

7xproc_4

Park Sheridan je pro mě celkem záhadná postava. I po dočtení jsem si ho nedokázala představit, což mi většinou v knihách vadí. Otec je Američan, mamka Korejka, což mi prostě nesedělo. Šikmý superhero a tlustá rezavá? Já nevím no. 

Miluje hudbu, komiksy a svou rodinu. Žije si skvělý život a tak nějak patří spíše mezi ty cool kids. Není ale drsňák. Uvnitř je to hodný kluk, který má srdce na správném místě.

7xproc_5

Zbožňuju knížky, které jsou napsané ze dvou pohledů. Člověk se dozví ouplně celý příběh. Tady se díky tomu můžeme podívat jak k Eleanor domů a nahlédnout do její šílené situace, tak i k Parkovi a jeho super rodince. Zjistíme, jak těžké je pro Parka bavit se s Eleanor, když je takový outsider a jak je pro Eleanor těžké uvěřit, že někdo jako Park se o to opravdu pokouší. Je to prostě sweet. 

7xproc_6

Příběh se odehrává během jednoho školního roku v roce 1986 a všechny odkazy na hudbu, komiksy a situace jsou prostě retro. Ale tak epicky retro! Když si to spočítáme, tak zjistíme, že Rainbow v roce 1986 sama na High School byla, takže o to víc vypráví příběh realisticky. Rainbow taky miluje komiksy takže žádné kiksy ani v tomto směru nejsou. Takže i když jste (stejně jako já) v roce 1986 ještě nebyli na světě, dokážete si tu atmosféru, prostředí i hudbu dokonale představit.

Rainbow Rowell vytvořila playlisty s písničkama, které by měli Eleanor a Park nahrané na kazetách. Je to dokonce rozdělené na stranu A a na stranu B, tak jak by to bylo na kazetách. Pokud si teda pamatujete, co to je kazeta.

7xproc_7

Pořád vám to nestačí? A co třeba to, že John Green tyto knihy miluje a doporučuje, kde může. Prostě Rowell a Green vedou YA svět.

ADD_GR_Eleanor

Long story short. I když vám to říká každý, tak vám to řeknu taky. Tuhle knížku musíte číst. Je krásná a naprosto boží.

A až to dočtete, přijďte sem a řekněte mi, kolikrát jste kontrolovali, jestli ta poslední strana je opravdu poslední 😀  

Pořídit si ji můžete třeba tady.
Mějte se 🙂

Dee

Sledujte mě také na Facebooku 😉