Nejsem velký fanoušek poezie. Vlastně by se dalo říct, že mě vůbec neláká. Ale tak nějak tuším, že by mě mohla někam posunout a něco nového mi odkrýt, a tak jsem jí dala šanci. A zase tak nějak omylem.
Procházela jsem se po knihovně a nemohla jsem si odpustit mou guilty pleasure – dětské oddělní.
Pokud se taky někdy budete procházet po dětském oddělení ať už v knihovně nebo knihkupectví, tady je 7 důvodů, proč byste měli sáhnout zrovna po Jen jestli si nevymejšlíš.
Klasika v USA
Shel Silverstein je klasik. Je kontroverzní, vtipný a orginální. Míří na děti, ale smysl to dává i (hlavně) dospělým. Každý Američan Silversteina zná a stejně tak i tuhle knížku. Básničky se objevují v amerických „čítankách a slabikářích“, takže se tomu nikdo nevyhne. U nás je tohle první seznámení s jeho geniální tvorbou a byla by škoda toho nevyužít.
Bylo to v Eleanor a Park
Nevím jestli si na to vzpomenete, ale pokud jste četli Eleanor a Park, mohli jste tam najít odkazy právě na Shela Silversteina. Není to další známka toho, že stojí za to?
Mega vtipné
Netušila bych, že to kdy řeknu, ale básničky můžou být maximálně vtipné. Velké dík patří překladatelům Lukáši Novákovi, Stanislavu Rubášovi a Zuzaně Šťastné. Přeložit beletrii je jedna věc, ale poezie? Člověk musí být sám básníkem, aby byl schopný poskládat dohromady slova tak, aby dávala znovu smysl. A jim se to podařilo a výsledek je stejně dokonalý jako originál.
Odškrtnout si poezii z reading challenge 2015 + almost banned book
Jedním z bodů mé v Reading Challenge je číst více poezie. Někteří z vás možná mají ve své reading challenge přečíst nějakou ze zakázaných knih. Tahle splňuje obojí. Ideální kandidát, ne?
Ilustrace
Ilustrace jsou stejně vtipné jako básničky. Asi to bude tím, že je má na starosti stejný člověk – autor Shel Silverstein. Pořádně si je prohlížejte, protože právě ony dělají Silversteinovi básničky tak jedinečnými a vtipnými.
Najdete i v knihovně – moc lidí si to nepůjčí
Pokud nechcete investovat do knihy, která je plná prapodivných básniček a o které si nejste jisti, že je ta pravá pro vás, jděte do knihovny. Z vlastní zkušenosti vím, že poezie není moc půjčovaná. O to míň v dětském oddělení. Kdo by to byl řekl, že děti nečtou poezii, což? 😀 Z toho vyplývá, že tam bude a nebude tak moc omacaná, což spoustě lidí na knihách z knihovny vadí.
S.O.S. dárek pro každého
Věřte mi, že jakmile si ji přečtete, budete si ji chtít koupit. A to jak pro sebe, tak i pro své blízké. Jen jestli si nevymejšlíš je totiž ideální dárek pro jakéhokoliv člena vaší rodiny bez ohledu na věk nebo pohlaví.
Jen jestli si nevymejšlíš vyšlo v minulém roce u nakladatelství Albatros a opravdu stojí za to. Na 176 stránkách najdete spoustu zábavy, která obíhá svět už od roku 1981, kdy byla sbírka poprvé vydána. Byla by škoda si ji nechat ujít, když se dostala konečně i k nám.
Pokud se ke knížce dostanete, nezapomeňte připsat, která básnička vás uchvátila nejvíce. Moje je ta na obrázku výše a je jak jinak než o knihách a knihovnách. Prostě srdcovka.
Tak básněte a dejte vědět, jak se líbí 😉
Dee
Taky jsem to nedávno četla, prostě krása. A že to bylo v Eleanor? To si EaP musím přečíst znova, abych to našla!
Jinak překlad je fakt super. Porovnávala jsem něco s originálem a teda klobouk dolů. Zuzana Šťastná je navíc hrozně milá, opravdu taková šťastná, mám ji v pátek ve škole na jednu hodinu, a člověk se hned učí líp, když vidí, že jeho učitelé opravdu umí – a nejen učí 🙂
Mám moc ráda poezii – Préverta, Skácela, Hraběte… =)
Ale také moc ráda chodím do dětského oddělení v knihovně, je to tam fajn a nejradši bych si znova půjčila celou Enid Blytonovou a jiné dětské knižní lásky.
Pěkný tip! 🙂 Já na poezii taky vůbec nejsem, ale dětskou bych mohla zvládnout (pro klid své duše, že nejsem uplný barbar :D)
Naprosto dokonale si to vystihla – abych nebyla barbar 😀