Vyberte stránku

Další z knih, kterou pronásledoval ohromný buzz. V zahraničí, u nás, na blozích, na Goodreads…prostě všude. Abych pravdu řekla, ani jsem nevěděla, o čem kniha je, ale věděla jsem, že ji musím číst. Jo, tohle je síla marketingu.

Kniha Ostrov lhářů od E. Lockhart, v originálu We were liars, vyšla v roce 2014 v USA a ihned se stala hitem. Desítky překladů, ocenění a hlavně sláva na internetu, provázela tuhletu, celkem krátkou, YA záležitost. U nás kniha vyšla u Nakladatelství Host a má 264 stran. Sehnat se dá i v e-verzi a osobně si myslím, že by stálo za to mít i audioverzi. Co na to OneHotBook?

ADD_GR_ostrov_lharu

Sinclairovi jsou tradiční americká rodina. A tím tradiční myslím stará, bohatá, bílá, demokratická, blonďatá, majíce houf čistokrevných psů a vlastní ostrov Beechwood. A přesně na tomto ostrově se odehrává příběh první vnučky Cadence a jejich Lhářů – Mirren, Johnny, Gat. Už od malička tvoří nerozlučnou partu, která se každé léto setkává na ostrově Sinclairových, koupe se v moři, hraje tenis a užívá si přepychu a pohody. Když jim je 15, přijde nehoda. Jediné, co si Cadence pamatuje, je moment, kdy ji rodina najde promoklou na pláži s bolestí hlavy. Nic víc neví, Lháři s ní nekomunikují, cítí se osamocená a potýká se s hroznou migrénou. Musí skončit se školou a dokonce se ani nepřidá ke Lhářům další léto na prázdniny na ostrově. Pak se ale její stav zlepší natolik, že ji máma dovolí na Beechwood přijet. A to léto je pro Cadence opravdu nezapomenutelné. 

Když jsem všude viděla hlášku: „Když se vás někdo zeptá, jak to skončí – LŽETE!!!“, úplně jsem nevěděla, co si o tom myslet. Teď už to ale chápu. Konec je šílený. V druhé polovině příběhu sice budete mít pocit, že něco nehraje a něco se prostě stát musí, ale tohle? Já osobně jsem to ale až do posledních stránek nečekala.

we-were-liars-map

 

Knížce jsem dala 4 hvězdičky a to z důvodu, že pro mě nebyla úplně kulervoucí. Je pravda, že jsem ji četla o tom horkém víkendu, kdy jsem neměla dost energie ani na to držení čtečky, ale taky to bude tím, jaký měla kniha ohlas. Čekala jsem, že se z toho prostě po**ru 😀 A jako bylo to super a asi jsem podobnou knížku ještě nečetla, ale nebude to ta, na kterou dlouho nezapomenu. Styl psaní byl hodně zajímavý, netradiční, zkratkovitý a nutil pokračovat. 

Báječná rodina Sinclairových.
Soukromý ostrov.
Velice bystrá dívka, se kterou
je něco v nepořádku.
Skupina čtyř přátel — Lhářů —,
jejichž přátelství začne být destruktivní.
Revoluce. Nehoda. Tajemství.
Lži a další lži.
Pravá láska.
Pravda.

Sečteno podtrženo – Ostrov lhářů stál za to. Byl zajímavý, netradiční a hlavně – prázdninový. Takže ideálka na to, abyste si ji koupili na nějaký ten víkendový výlet. Doporučuji všem, co mají rádi YA, ale nepotřebují přeslazený příběhy. Všem, kteří se rádi zamyslí a nakonec sedí s pusou dokořán a diví se, že neviděli nějaké náznaky dříve. Prostě už tohle nečtěte a kupte si ji – nebudete litovat 😉

Otázka dne tentokrát nebude. Kdykoliv se ale budete bavit o téhle knize s někým, kdo ji ještě nečetl – LŽETE!!!!

Dee