Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/57050/virtual/www/subdom/blog/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 5753
Mládí tak, jak ho známe – v hajzlu | Dee & Books
Vyberte stránku

Pokud se mě zeptáte, kdo je můj nejoblíbenější spisovatel, s největší pravděpodobností na vás vychrlím tři jména. Je jich samozřejmě víc, ale tuhle odpověď už mám naučenou. Rowlingová, Glattauer a Payne. Od těchle autorů mám úplně všechny knihy, které v češtině vyšly a když vydávají něco nového, nečtu ani anotace a prostě kupuju.

Proto, když se chystala nová kniha C.D. Payna, měla jsem jasno – musím ji mít. Od Payna sice mám všechny knihy, ale Mládí v hajzlu #7 jsem nečetla. Což jak jsem později zjistila, mi v tomhle díle trochu chybělo.

dee and C.D. Payne

Tradiční rozmazaná fotka s C.D. Paynem 🙂

V osmém pokračování série Mládí v hajzlu, která nese název Mládí imrvére v hajzlu, a která opět vyšla u nakladatelství Jota, se setkáváme s Nickem Davidsonem. Nickův poklidný život je narušen,když se jednoho dne jeho otec Leonard Davidson dozví, že není tak úplně jeho otec. Nutno říct – docela se ho to dotkne. Proto Nickova máma sbalí co může, naloží Nicka do auta a jede co nejdál od zuřícího Davidsona. Bohužel (bohudík) pro Nicka, nemá jeho máma úplně plán, jak se vypořádat s nově vzniklou situací. A tak se stane, že ho jednoho dne vyloží s dopisem u cizího týpka doma a odjede. No a v tom dopise stojí, že ten týpek je jeho pravý táta. A ten týpek je Nick Twisp. Ano, ten Nick, se kterým jsme prožili celé mládí.

Nick je ve svých 53 letech vyhořelý hollywoodský žonglér, který se rozvádí, žije v L.A. v bytě prolezlém švábama a tak nějak neví, co s životem. Když se mu na prahu objeví syn, o kterém do toho momentu nevěděl, je trochu v šoku. Celkem rychle si ale na novou situaci zvykne a začlení mladého Nicka do jeho života. A když ho celé okolí nutí, aby se vzchopil a obnovil svou kariéru a slávu, rozhodne se natočit film o svém mádí. A kdo by se hodil na hlavní roli Nicka Twispa lépe, než jeho nový syn Nick Davidson.

ADD_GR-mladi-imrvere-v-hajzlu

V příběhu, který je nezaměnitelně Paynovský, se setkáváme se všema oblíbenýma postavama celé série. Trent, Sheeni, Levák, ale i postavy z ostatních knih, jako je třeba Brenda nebo Mary Moranová, jsou adekvátně starší a skvěle a nenuceně do tohohle příběhu zapadají. Musím říct, že jsem byla naprosto hotová z toho, když se v knize objevovaly nové a nové postavy a taky narážky z ostatních knih. Úplně jsem dostala chuť se do některých knih pustit znovu, abych si to všechno připomněla a ujasnila.

Na příběhu jde taky vidět autorova náklonnost k České republice. C.D. Payne často říká, že musíme mít asi skvělého překladatele, protože jeho knihy nejsou zas až tak vtipné, takže nechápe, proč jsou u nás tak oblíbené. Česká republika se i v tomto příběhu párkrát objeví a je milé vidět, že na nás autor myslí.

Když se to vezme kolem a kolem, tak kniha není ničím neobvyklá. Je to opravdu klasický Payne. Situace i styl humoru by se daly použít na každou knihu – mladý (i starý) Nick, ženy, nadrženost, lži, výmysly, snaha dostat opačné pohlaví do postele 😀 Ale to je přece důvod, proč si všichni ty knihy kupujeme. Víme, co nás čeká. Víme, že si příběh užijeme.

Osobně jsem se trošku bála, že už budu na Mládí v hajzlu trošku stará. Přeci jen jsem Nickův příběh četla, když jsem byla o dost mladší a od té doby si užívala jen Paynovy stand-alone novely, které byly bombastické. Ale asi platí, že jakmile se jednou do Nicka zamilujete, je to na celý život.

Pokud jste fanoušci série Mládí v hajzlu, asi vám nemusím říkat, že je pro vás tahle kniha povinnou četbou. Pokud jste se se sérií ještě nesetkali, můžete si knihu přečíst samozřejmě taky, ale nebude pro vás až tak skvělá, protože nebudete chápat všechny narážky na postavy a historky z Nickova života. Dalo by se říct, že kniha Mládí imrvére v hajzlu je takový dárek pro všechny věrné čtenáře. C.D. Payne totiž využívá postavy ze všech svých knih (série Mládí v hajzlu i stand-alone novely) a vytváří jeden geniální příběh. Takže pro všechny, kteří věrní čtenáři nejsou, mám jednu radu – staňte se jimi. C.D. Payne je opravdu skvělý spisovatel, který má jedinečný smysl pro humor, který českým čtenářům prostě sedí a kterého si určitě zamilujete. A musím říct, že některé jeho stand-alone knihy jsou i pro starší čtenáře – moje babička třeba naprosto milovala Dědictví aneb Jak Helena ke štěstí přišla.

natisk_Dedictvi aneb Helena.indd

Klikněte pro recenzi na starém blogu.

Jedinou chybičkou, kterou jsem na knize našla, byla ta, že jsem nečetla sedmou knihu série, která právě představuje první příběh dospělého/starého Nicka Twispa. I proto mi chvíli trvalo, než jsem se v tomhle příběhu zorientovala. A i proto říkám, že knihu si nejlépe užijete, pokud jste četli předchozí díly.

Asi je zbytečné, abych vám říkala víc. Pokud C.D. Payna znáte, víte, co můžete čekat a víte, že to bude stát za to. Pokud ho neznáte, není čas – ztrácet čas!

šipka

Sečteno podtrženo – Nejnovější kniha C.D. Payna je prostě skvělá. Dala jsem jí tradiční Paynovské 4 hvězdičky a těším se, až si ji pořídím v paperbacku a zařadím do sbírky.

Znáte sérii Mládí v hajzlu? Nebo se na ni chystáte teprve až teď?

Dejte vědět 😉

Dee

Sledujte mě také na Facebooku 😉