Vyberte stránku

Nemůžu říct, že by Marťan byl úplně mimo moje oblíbené žánry, ale rozhodně nepatří mezi to, co čtu nejčastěji. Podle Goodreads je to čistokrevná sci-fi s přemírou odborných termínů z fyziky, chemie, biologie ale taky technologie, vesmírologie a já nevím čeho všeho. To fakt nezní jako zábava.

ADD_GR-Martan

Jenže…z Marťana se vyklubala naprosto geniální kniha, která pro mě bude nejlepší knihou tohoto léta, možná celého roku.

Kniha byla první vydanou knihou amerického autora Andyho Weira. Poprvé ji vydal sám jako e-knihu a to už v roce 2011. Začal ji dávat po jedné kapitole na svůj web. Jenže fanoušci vycítili úžasnost příběhu a vyprosili si ji ve formátu na Kindle. Tak ji Weir dal na Amazon za symbolických 99 centů. Za tři měsíce se prodalo 35 000 kusů a to už začalo zajímat i nakladatelství. V roce 2014 si pak Crown Publishing koupilo na knihu práva za více než 100 000 dolarů a vydalo ji znovu. No a potom už začíná ta šílenost, kterou známe my.

Jak říká anotace, Mark Watney je jedním z prvních lidí, kteří se prošli po Marsu. Bohužel pro něj, je ale asi jediný, kdo bude nucen na Marsu i žít a hlavně – přežít. Když Mars zasáhne prašná bouře, posádka se přesunuje do modulu a Mark to nějak nezvládne. Všichni ostatní si myslí, že zemřel a se smutkem odletí. Jenže potom se Mark probudí. Sám. Vybaven tím, co posádka na planetě nechala, svými znalostmi, ale hlavně selským rozumem, optimismem a velkou dávkou sebeironie, se snaží vymyslet plán, který ho dostane domů. Nebo minimálně upozorní někoho, že jakože nechali člověka na Marsu. 

Marťan byl maximálně zábavný, napínavý a jednoduše skvěle napsaný. Ano, objevovala se tam spousta termínů, kterým jsem prostě nerozuměla, ale to vůbec nevadilo. Velké plus knihy bylo to, že pro někoho, kdo o Marsu a vesmíru in general toho zas tak moc neví, to bylo 100% uvěřitelné. Byla jsem přesvědčená o tom, že všechno, co Mark na Marsu prováděl, by bylo prověditelné a reálné. 

Mark on Mars

Po přečtení jsem Marťana začala doporučovat každému, koho jsem potkala. A i když je kniha prolezlá chytrolínskýma kecama doporučila bych ji možná i babičce. Ta atmosféra a příběh přestřelí všechno ostatní. A nebojte se! Pokud se vám nebude začátek zdát, vydržte ještě chvilku. V polovině to začne být ultra napínavé a bude se vám to tutově líbit. A pokud jste nějaký divný mimozemský druh a pořád vás to nevezme, tak se vsadím, že nakonec knize stejně dáte minimálně 3 hvězdičky. 

Marťana jsem četla na dovolené, kde bylo vedro, vlny, sluníčko, zmrzlina, ovoce, krása a já nevnímala nic – jenom ten příběh. Fakt to bylo super a přečetla jsem to skoro na jeden nádech.

Když se tak na tu recenzi dívám, je vlastně úplně zbytečná. Stejně opakuju jenom jednu a tu samou věc dokola – KNIHA JE SUPER!!! A pokud jste ji ještě nečetli, tak nemůžete jít do kina předtím, než to napravíte. Teda jakože beru to tak, že naprosto každý chce ten film vidět, no ni? 

Sečteno podtrženo – Marťan je prostě událost roku. A je jedno jestli jde o knihu, nebo o film (který doufám, bude minimálně stejně tak dobrý). Jediné mínus dávám za českou obálku, která mě prostě štve, ale četla jsem to na Kindlu, takže jsem to přežila. Víc k tomu nemám co říct. 5/5. Pecka. Must have. Howg.

Tak na co jako čekáte?

Běžte!

Dee

Sledujte mě také na Facebooku 😉

MArs 2