Vyberte stránku

Z mého Goodreads nebo i z blogu můžete vědět, že nejsem 100% cílovka pro romantické YA slaďárny. Na co ale jsem hodně je Youtube, téma bloggerek a New York. Na Youtube sleduju už hodně dlouho spoustu známých a slavných vlogerů a pozoruju, jak rostou a jak se jim otevírají nové a nové dveře v jejich kariéře. Na Zoe Sugg jsem narazila vlastně náhodou, protože kosmetické vlogy mě jako zase tak moc neberou. Když jsem slyšela, že chystá knihu, stejně jako spousta jejích Youtuberských kolegů, musela jsem minimálně zjistit, o co jde.

Kdo příběh knihy Girl Online alespoň trochu sledoval, ví, že to nebylo úplně bez problémů. Po vydání přišlo čtenářům trochu nepravděpodobné, že by Zoe měla až takový talent na psaní a napsala tak super YA knihu. Začalo se v tom šťourat a vrtat a nakonec se vydavatelství přiznalo, že knihu nenapsala úplně sama, ale šlo o ghostwriterku Siobhan Curham. To prostě nechceš!

A když jde teda o knihu, tady je pár faktů. Girl Online vyšla v roce 2014 v Penguin Books. Hned po vydání šlo o nejprodávanější knihu roku 2014 a dokonce trhla rekord nejprodávanější debutové knihy od roku 1998, kdy se to začalo poprvé počítat. Úspěšnost knihy jde ruku v ruce s úspěšností samotné „autorky“ Zoe Sugg. Zoella je jednou z nejznámějších britských osobností a její Youtube sleduje přes 7 a půl milionů lidí.

ADD_GR-girlonline

A teď hurá do příběhu.

V téhle knize se spojilo tak hrozně moc mých oblíbených věcí, že i kdyby to nestálo za nic, tak ji mám ráda. Tak hezky popořádku:

Příběh se odehrává v mých dvou nejoblíbenějších zemích na světě – UK a USA. V případě USA to je ještě lepší, protože jsme opět a zase v New Yorku. Hlavní hrdinkou je Penny Porter, skoro šestnáctiletá bloggerka z Brightonu. Je maximálně nešikovná a trapné situace jsou jejím denním chlebem. Po poslední takové trapné situaci by Penny nejraději zmizela z povrchu zemského. Jediné tři věci, které ji drží nad vodou, jsou její rodina, její nejvíc nejlepší gay přítel Elliot a blog Girl Online, na kterém si anonymně vypisuje srdce. Když se její mámě (svatební plánovačce) podaří ulovit čtyřdenní job v New Yorku, Penny ji spolu s tátou a Elliotem doprovází a doufá, že až se vrátí do UK, ten velký trapas bude zapomenut. V NYC narazí na záhadného, krásného, osmnáctiletého muzikanta Noaha. Co by svět nechtěl, on je ten Noah ke všemu naprosto cute, hodný a absolutně chápe její trapné chvilky, její pocity a prostě…soulmate <3

Díky Noahovi si začne Penny vážit všeho, co doposud nenáviděla – své trapnosti, zrzavých vlasů a pih, ale taky se naučí zvládat záchvaty úzkosti, které ji začínají otravovat život čím dál více. O svém nejlepším výletě na světě se samozřejmě svěřuje svému blogu a vypadá to, že svět je konečně v pořádku. Noah ale není tak dokonalý, jak to může na první pohled vypadat. Tajemství, které má, může ohrozit jak jejich vztah s Penny, tak i celý její život. Bohužel vyjde na povrch v tu nejhorší možnou chvíli a se vším zamává.kolaz_girlonline

Knížka byla dokonalou jednohubkou, u které člověk opravdu nemusel moc přemýšlet. Příběh utíkal, byl vtipný, smutný i roztomilý zároveň. Obálka knížky i její zpracování naprosto navozuje ten bezstarostný teenage feeling, který každý jednou za čas potřebujeme 😉 Vzala bych si knihu do ruky, kdybych neznala Zoellu? Asi ne. Těchhle příběhů existuje tolik, že se to nedá ani spočítat. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla? ANO! A možná i proto, že je Zoella slavná, má její kniha super duper obálku a alespoň se bude skvěle vyjímat na poličce.

Možná byl příběh trochu neuvěřitelný, ale jedna věc je na něm naprosto reálná a jsem moc ráda, že na ni někdo poukazuje. Jde o nebezpečí internetu a rizika s ním spojená. Problém, který Penny řeší na začátku knihy vznikl jen díky internetu. Ano, trapas se jí sice stal a vidělo ho pár lidí, ale až internet z něj udělal virální záležitost, kterou Penny neuměla ustát. A to se může stát i nám a ne jenom někomu na Youtube v kompilaci nejtrapnější situací ever. Proto by si každý měl dát pozor na to, jak se chová, co dělá a kde to všechno, co řekne, napíše nebo vyfotí skončí. Už jen pro tuhle myšlenku stojí za to se do Girl Online pustit. Zvlášť pro nás bloggery 😉

Knížku bych v originále doporučila i začátečníkům. Nemyslím si, že by angličtina byla nějak moc těžká. Pokud se chcete pustit do knihy v cizím jazyce, tohle by byla dobrá volba. Problém byl spíše v tom, že jde o britskou angličtinu, na kterou nejsme zas až tak zvyklí. Ti, co angličtinu ještě tak moc neovládají a chtějí si počkat na překlad, můžou sledovat nakladatelství Jota, u které se tahle YA chystá. Když pominu jazyk, tak bych knížku doporučila všem teenagerům. Taky bych ji doporučila těm, co mají rádi tyhle románky, ale hlavně naprosto všem zástupkyním ženského pohlaví v naší bloggerské komunitě, které ví, že trochu slaďárny je nezabije.

girlonline2

Sledujte mě také na Facebooku 😉