Vyberte stránku

Miniaturista zaujme snad všechny svou obálkou, kterou nakladatelství převzalo z originálu. Byl to pro mě jeden z hlavních důvodů, proč jsem po knize toužila. Vyšla v roce 2014 jako prvotina britské autorky Jessie Burtonové a hned zaznamenala spoustu úspěchů. U nás se vydala začátkem roku 2015 v Knižním klubu. Kniha má 352 stran, je v pevné vazbě s nádherným přebalem a má takové ty teňoulinkaté stránky. Takže ideálka na dovolené, protože je tak akorát dlouhá, ale neváží moc.

Žánrově kniha spadá do historických novel, mysteriózních kousků nebo i fantasy. Pokud si myslíte, že by vás historie nelákala, nechte se popostrčit úspěšnou autorkou thrillerů Karin Slaughter (u nás vydává Domino), která dala knize na Goodreads 5 hvězdiček.

ADD_GR_miniaturista

Příběh

divider

Příběh se odehrává v roce 1686 v Amsterodamu. Přesně tam, v nejbohatší části města, zaklepe na dveře velkolepého domu Petronella Oortmanová. Přijela z chudé rodiny z vesnice, má pouze kufřík a klícku s papouškem a je připravená stát se manželkou jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších kupců ve městě – Johanesse Brandta. Ten ji doma ale nečeká. Místo něj pozná jeho přísnou sestru Marin, ukecanou a oprsklou služebnou Cornelii a taky, ke svému překvapení, černého sluhu Ottu. Když se Johannes vrátí z cest, je odtažitý a neplní své manželské povinnosti – if you know what I mean 😉 Aby to odčinil, dává Nelle originální svatební dar. Skříňkovou repliku jejich domu se všemi místnostmi a detaily. Nella se rozhodne si domeček zařídit a objedná si malinkatý nábytek a doplňky u tajuplného miniaturisty.

A s prvním balíčkem se v domě všechno změní. Nella neví, jak to může být možné, ale miniaturista jí posílá naprosto dokonalé repliky vybavení jejich skutečného domu. Nella začíná být nervózní a v domě se necítí tak úplně v bezpečí. Miniaturista jí s každým dalším balíčkem dává indicie k tomu, aby se přípravila na to, co ji čeká. A do toho všeho zjišťuje, že její vysněný život manželky bohatého amsterodamského kupce je zastřený tajemstvím, které je nejen bolestivé, ale také nebezpečné pro všechny, kteří do této domácnosti patří.

old_amsterodam

Názor

divider

Uff..zdá se vám to zvláštní? No ono to totiž je! Příběh je tajemný, zajímavý, autentický a bonusově – podle pravdivé události. Nebo teda alespoň z části. Autorka se totiž inspirovala reálným skříňkovým domčkem Petronelly Oortmanové – manželky bohatého amsterdamského kupce. Všechny ty detaily s miniaturistou jsou sice domyšlené, ale zato naprosto geniálně. Autroka se poctivě drží historické atmosféry a člověk se opravdu přenese do Amsterodamu v době, kdy ženy nemohly být nic jiného než manželky, služebné nebo pracovní síla; muži kupci a jiné autority a kdy černoši, nemanželské děti a chování proti kázání byly tabu. Za veškeré anomálie se chodilo do vězení, kde se poté z člověka hřích dostával ven dosti nelidskými formami. No prostě buďme rádi, že žijeme v dnešní době.

Co se stylu psaní týče, myslím si, že na to, že je to prvotina, to dopadlo velmi dobře. Měla jsem sice pár výtek, ke kterým se ještě dostanu, ale nebylo to nic moc hrozného. Kniha se četla dobře, téma i atmosféra vtáhli do děje a byl to pro mě jeden z těch příběhů, které jsem četla po pár stránkách denně a pomalu si ji užívala. To se teda nedá říct o posledních pár stranách, které jsem sjela na jeden nádech 😀 Co mi na knize přeci jen vadilo, bylo střídání časů…nebo já nevím jak to pojmenovat. Někdy jsem si věty musela číst vícekrát, protože jsem si nebyla jistá, jestli jde o přítomnost, minulost nebo přímou řeč. Bylo to tak trochu zvláštní. Co mi vadilo o trochu víc, byl celkem větší počet chyb v překladu. Ale příběh to nakonec vyhrál a tohle všechno šlo stranou.

Největší mínus celé knihy je ale její konec. TO SI JAKO DĚLÁTE SRANDU, ŽE NENÍ DRUHÝ DÍL??? 😀

Doporučení

divider

Miniaturistu bych doporučila asi hlavně ženám, protože hlavní hrdinka je žena a celkově se to téma týká hlavně žen a jejich postavení ve společnosti. Pokud máte rády historické prostředí a trochu toho tajemna a záhad, tak je Miniaturista přesně pro vás. Do toho se dozvíte i něco málo o Amsterodamu v 1686, a pokud trochu pogooglíte, tak zjistíte i něco o trendu skříňkových domečků nebo přímo o tom, který dostala pravá Petronella.

petronellina skrinka

Sečteno podtrženo – na Miniaturistu jsem čekala hodně dlouho a hodně jsem se těšila, protože historické romány se špetkou něčeho zajímavého opravdu můžu. A Miniaturista mě nezklamal. Byl čtivý, napínavý a parádně jsem si ho užila. A musím říct, že na tohle téma jsem zatím nic nečetla, hodně jsem se dozvěděla a ještě víc se teď těším, až se jednou podívám do Amsterodamu. Třeba do Rijksmusea, kde je původní skříňka, která inspirovala autorku k sepsání knihy.

Určitě se do Miniaturisty pusťte, nebudete zklamaní 🙂

Dee

Sledujte mě také na Facebooku 😉