Vyberte stránku

Knihu P jako pivo má na starosti Tom Robbins, což je alternativní americký spisovatel, který momentálně žije v Seattlu. Na svém kontě má pár dalších knih jako Další dálniční atrakce, I na kovbojky občas padne smutek, Parfém bláznivého tance, Hubené nohy a všechno ostatní, Zátiší s datlem nebo Když se z teplých krajů vrátí rozpálení invalidé. Všechny  vyšly v češtině a to u nakladatelství Argo. Poslední knihou, která u nás vyšla, byla v roce 2009 právě P jako pivo. Audioknihu, která byla vydána v roce 2015 ve vydavatelství OneHotBook, má na starosti taktéž humorem proslavený Oldřich Kaiser. Toho snad netřeba představovat. Audiokniha je určena pro děti a trvá 2 hodiny a 47 minut.

Příběhpivonka

P jako pivo je hrozně zvláštní příběh. Hlavní hrdinkou je šestiletá Gracie Perkelová, která stejně jako ostatní děti a možná i někteří dospělí přemýšlí nad tím, proč lidem tak moc chutná pivo. V nalezení odpovědi ji velmi pomáhá její strýček Moe, který je na pivo expert. Právě díky němu si už v těch šesti letech, za zády svých rodičů, potají v obyváku, dá svůj první doušek piva.

Fůůůj,“ zašklebila se, „to je ale hořký.“

Asi je už jasné, že ten první doušek jí to nevysvětlil. Proto se strýčka vyptává a dozvídá se spoustu životních mouder a informací z každého pivního kouta světa. Gracie jako malá holka si s těmi informaci neumí moc poradit a bohužel pro ni, je ventiluje na nesprávných místech – před rodiči nebo v nedělní škole. Strýček, kterého zájem jeho neteře o pivo naopak velmi těší, se rozhodne, že ji vezme n a exkurzi do pivovaru. Svůj slib ale nedokáže splnit, Gracie je z toho zdrcená a…..opije se! V ten moment se jí zjeví pivní víla Pivoňka, která ji vysvětlí, co se vlastně s jejím tělem děje, proč se všechno kolem ní točí a taky proč si poblinkala svoje bačkůrky. Potom se rozhodne, že ji vezme na vlastní prohlídku pivovaru a Gracie se tak konečně dozvídá všechno, co o pivu chtěla vědět.

Zpracování

Jak už jsem řekla, audioknihu namluvil Oldřich Kaiser a asi musím doplnit, že kdyby ji nenamluvil on, mohla by z toho být hodně záporná recenze 😀 Kaiser dodal každé z postav (Gracie, Moe a hlavně Pivoňka) naprosto geniální hlas a osobnost. Opravdu, až dojdete k části s Pivoňkou, sednete si z toho na pr*el. Mimo geniálního Oldřicha Kaisera je audiokniha doplněna skvělými zvukovými efekty a super jingly na začátku každé kapitoly. Takže kvalita audioknihy jako takové je opět na jedničku a OneHotBook opět nezklamalo.

Verdikt

No já vám nevím 😀 Když jsem audioknihu doposlouchala, byla jsem z toho tak nějak rozpačitá. Asi je to klasický Robbins, ale mně úplně nesedl. Kaiser byl na jedničku, zpracování taky, ale ten příběh jsem nějak nepochopila. Neuměla jsem si představit, pro koho by vlastně měl být. Dítěti bych ho úplně nepouštěla, pro dospělé je to zase tak trochu dětinské a aby to četli dědečkové vnoučatům, jak je doporučováno v příběhu…taky nevím. Takže ani nevím, komu bych knížku dál doporučila. Možná tak mladým lidem, protože když jsme audioknihu poslouchali s přítelem, dost jsem se nasmáli. Ale to opět díky Kaiserovi – jeho podání je prostě skvělé. Možná je moje hodnocení ovlivněné tím, že pivo fakt moc nemusím, takže ani k tomu tématu nemám moc vztah.

Oldrich_Kaiser

Sečteno podtrženo – Příběh mě nijak zvlášť nezaujal. Pokud se chcete něco dozvědět o pivu, tak se to opravdu dozvíte a Pivoňka vás celým procesem výroby velmi ráda provede. Ale to je tak asi vše. Co je důležité, je už asi milionkrát omílané podání Oldřicha Kaisera. To vás místy prostě dostane do kolen. Já to vidím tak, že tým OneHotBook výběrem správného vypravěče zachránil celou audioknihu.

šipka

UPDATE: Když jsem poslala recenzi do OneHotBook a opatrně jim naznačila, že ta moje recenze není úplně optimistická, poradili mi jednu věc. Prozradili mi totiž, jak se koukat na cílovou skupinu téhle audioknihy. A překvapivě mi to opravdu zapadlo do sebe. Kniha je tedy pro rodiny s dětmi, které chtějí poslouchat zábavnou pohádku, u které se pobaví úplně všichni a ne jen děti. Naprosto si to dokážu představit. Takže se tímto audioknize omlouvám a doporučuji všem rodinám s dětičkama 😉

Otázka dne je tentokrát jasná: Co si o téhle knize/audioknize myslíte?

Dejte vědět a užívejte si tohle počasí 🙂

Dee

 

Sledujte mě také na Facebooku 😉