Vyberte stránku

Začít spolupráci s nakladatelstvím je vždycky skvělé. O to lepší to je, když díky tomu narazíte na knihy, které byste v knihkupectví možná přehlídli.

Přesně takhle začal můj příběh s nakladatelství Grada. K recenzi jsem si vybrala knihy ze skvělé série, kterou jste už mohli vidět u mě na Facebooku a Instagramu. Jde o sérii Seznamte se:, kterou má na svědomí Catherine Ingramová a Andrew Rae.

Catherine Ingramová je kunshistorička na volné noze. Žije se svou rodinou v Londýně, vede kurzy v Tate Gallery a působí jako soukromý asistent v South London Gallery. Andrew Rae je ilustrátor a člen ilustrátorského kolektivu Peepshow. Stejně jako Catherine, žije a pracuje v Londýně. Společně pracovali na sérii This is: a představili tak světu monografie umělců jako je Dalí, Warhol, Pollock, Gauguin nebo Bacon. A Grada vydala hned dva z nich a to Dalího a Warhola.

Dali

Začala jsem s knihou Seznamte se: Dalí a nemohla jsem se rozhodnout lépe. Už v knize jsou totiž odkazy na Warhola a tak nějak na sebe vlastně navazují, takže thumbs up for me. Kniha popisuje Dalího život od začátku až do konce. Kromě klasického textu najdete v knize spoustu ilustrací, komiksů a podrobnějších vysvětlení jeho obrazů. Pochopí to naprosto každý, takže pokud jste se s Dalím ještě nesetkali, máte jedinečnou příležitost. A víte co? Není vůbec nic špatného na tom, že neznáte Dalího, že neznáte jeho díla a jeho život. Já ho do minulého roku taky zas tak moc neznala. Věděla jsem o něm, že měl knír. Bezva… 😀 Potom jsem si ve škole napsala na seminárku o Dalím a hned to bylo lepší. A zjistila jsem, že ten pán je dosti zajímavý a že se o něm chci dozvědět víc. A teď jsem dostala další příležitost a ta byla skvělá.

Věděli jste třeba, že Dalí navrhl logo lízátek Chupa Chups? Nebo že hrozně rád jedl malé ptáčky? I s peřím a tak? Eww… To jsem možná ani vědět nepotřebovala 😀

Warhol

Jako druhá se ke mě dostala kniha Seznamte se: Warhol. A tady to byl úplně stejný příběh. A ne, nestydím se za to, že jsem ani o Warholovi zas tak moc nevěděla. Marilyn, banán, polívka, pop-art. To bylo všechno. A tahle knížka mě zase vzala od narození až po smrt a teď už mi to všechno dává smysl. Opět příběh doprovázely skvělé ilustrace, komiksy a reprodukce jeho děl. 

Věděli jste že Warhol přežil svou smrt? Že natáčel neskutečně nudné filmy a miloval celebrity?

Teď už nebudete jenom přitrouble kývat, když o těchhle dvou bude někdo mluvit. Teď už budete vědět a budete se moci zapojit 😉

Co je skvělé na téhle sérii, je to, jak se jednotlivé obálky doplňují. V knihovničce, na stole, v posteli. Kdykoliv jsou společně, vypadají naprosto dokonale. Doufám, že se Grada rozhodne dovydat i zbytek série, protože by byla škoda, přijít o další příběhy slavných umělců a o další nádherné knihy.

Knihy pro mě měly jenom dva mínusy. První byly černé okraje u reprodukce slavných děl. Nějak jsem je vždycky zvládla zapatlat a ono to šlo potom hrozně moc vidět. Ale možná mám prostě jenom divné ruce 😀 Druhý mínus je už doopravdický a trochu smutný. Jde o grafické zpracování komiksových částí. Jde vidět, že české verze se předělávaly tak, že se vložily bílé čtverečky s překladem do původních bublin. No a hodně z nich se překrývá s konturou. To mě prostě štvalo a vypadalo to fakt divně.

ALE…kromě toho je tahle série skvělý nápad a jsem hrozně ráda, že se Grada rozhodla do tohohle projektu jít. Doufám, že jí to vydrží.

Sečteno podtrženo – za mě je to naprostá bomba. Hvězdičku dolů jsem dala jenom za české grafické přetvoření. Pokud se chcete dozvědět něco o životě těchto dvou umělců, není lepší cesta. Na každé stránce je nějaký obrázek, nějaká bublina, prostě něco, co vám pomůže užít si tenhle životopis stejně jako beletrii nebo komiks. Takže, jděte do toho 😉

A pokud vás nepřesvědčila recenze, možná zaberou ukázky zpracování:

Přežijte tohle zamračené a studené počasí, dejte si čaj a ponořte se do knihy. 

Mějte se fajn. 

Dee 🙂

Sledujte mě také na Facebooku 😉