Vyberte stránku

Určitě se vám stalo už několikrát, že po přečtení knihy jste si řekli: „Tu si určitě ještě někdy přečtu!!!“ I když někde uvnitř jste věděli, že k tomu asi nedojde, protože re-reading série, která má bambilion stran, by vám zabral tolik potřebný čas ke čtení jiných/nových/lepších/zajímavých knih.

Tato kniha je ale jiný případ. Může to být z více důvodů, ale pro mě osobně to jsou tyto dva:

  1. Je krátká a zabere vám cca hodinu života.
  2. Její obsah se zázračně mění.

No fakt! Pokud mi bod 2 nevěříte, zkuste si se mnou malý experiment. Pořiďte si Malého prince a přečtěte si ho. Sepište si vaše dojmy a pocity a odložte knihu někam, kde ji určitě za pár let najdete. Po 5, 10, 15 letech ji vytáhněte, přečtěte a znovu sepište, co si o ní všem myslíte. Uvidíte, že se to bude lišit, protože obsah knihy se mění. A mění se s námi.

Když přede mnou ležel Malý princ poprvé, přečetla jsem první stránku a odložila to. To má být knížka pro mladé? Nechápala jsem to, bylo to trapné a nebavilo mě to. Budu upřímná – poprvé jsem Malého prince četla, když mi bylo 20. Podruhé teď – po třech letech.

Ono se to nezdá, ale za tři roky se člověk hodně změní. O to víc, když je mu okolo 20, je na výšce a denně se mu může přihodit spousta věcí. Za tři roky jsem se hodně věcí naučila, hodně věcí jsem přehodnotila a celkově asi změnila pohled na některé aspekty života. A když se změní člověk, tak se změní i příběh Malého prince.

Malý princ oslavuje nejčistší pohled na svět. Očima dítěte je vše jiné. Dítě nechápe, proč se některé věci dějí, když to může někomu jinému uškodit nebo ho rozesmutnit. Nechápe, proč lidé dávají přednost tomu, co mohou 100% spočítat a najít a ne tomu, co je vymyšlené od srdce, i když je k pochopení potřeba možná trochu kreativity.

Po přečtení mám vždy pocit, že se musím na chvilku zastavit a podívat se na svět jinak. Tak, jak se na něj díval Malý princ.

ADD_GRmaly-princ

Přestože jsem řekla, že kniha není pro mladé, i když záhadně spadá do kategorie knihy pro děti, nemyslím si, že by nebyla vhodným dárkem pro dítě. Spolu s pěkným věnováním bude mít Malý princ pro dané dítě za pár let neskutečnou hodnotu.

Celkově si myslím, že Malého prince by si měl přečíst každý. Jak už jsem řekla – nezabere to moc času a třeba zjistíte, že se vám líbí, že si z něj něco odnesete a něco vám řekne i o vás samotných. Nebo taky zjistíte, že filosofování Antoine de Saint-Exupéryho prostě není pro vás. V každém případě si budete moci odškrtnout klasické literární dílo, který by měl mít na svém to-read listě úplně každý 🙂

Jaký máte na tuhle dětskou filosofii názor vy?

Dejte vědět.

Dee 

Sledujte mě také na Facebooku 😉