Vyberte stránku

Kniha Vlak naděje od Christiny Baker Kline vyšla nedávno v Nakladatelství Plus. Pokud sledujete zahraniční žebříčky bestsellerů, možná jste o ni už slyšeli. V orinigále se jmenuje Orphan train, déle než rok byla v TOP 5 v žebříčku New York Times Bestsellers, byla nominována na Goodreads Choice Awards Best Fiction a práva na knihu byla prodána do více než 30 zemí. Na Goodreads má hodnocení 4.1 a téměř 13 tisíc hodnocení. Pořád nic? Možná napoví obálka.

ADD_GRVlak naděje

Kniha je poměrně krátká – má jen 262 stran a já ji přečetla v jednom sezení. Důvod ale nebyl jen její délka, ale také to, jak neuvěřitelně byla čtivá.

Vlak naděje je rozdělen do dvou na první pohled k sobě nepatřícím příběhům. Na jedné straně stojí Molly Ayerová, krví indiánka, srdcem citlivá holka a na pohled tvrdá gotička. Na druhé osiřelá Niamh, která hledá nový začátek, který ji pomůže z chudoby a smutku.

inpost_vlak naděje

Molly je hlavní postavou celé knihy. Je problematický sirotek, přecházející z jedné pěstounské rodiny do druhé. Matka je alkoholička, neschopná se o ni postarat, o milovaného tatínka tragicky přišla, a teď už jen čeká, až ji bude za pár měsíců 18 a dostane se z toho šíleného pěstounského kolotoče. Přes její vizáž a chování je to nesmírně chytrá a citlivá holka a když si odpykává veřejně prospěšné hodiny na půdě domu staré bohaté paní, zjišťuje o sobě víc, než si je schopna připustit. Probouzí se v ní nejen její indiánské kořeny, ale také city, o kterých nevěděla, že je schopna dát najevo.

Vivian je 90letá stařenka, která pomůže Molly víc, než si myslí. Zároveň je to také žena, která si ve svém životě prožila víc než dost. Žije sama v obrovském domě, v životě ji pomáhá jen její služebná Terry a nic víc ani nepotřebuje. Stejně jako Molly si nechce připustit, co skrývá její minulost, co ji chybí a co potřebuje ještě vyřešit, aby dosáhla svého klidu.

Molly ze začátku připadá, že uklízet půdu nějaké staré bábě bude opruz. Když však zjistí, kolik mají s Vivian společného, otevře jí to nejen oči, ale i srdce.

inpost_vlak naděje 2

Malá irská holčička připlouvá se svou rodinou v roce 1927 na Ellis Island. Ubytují se ve stísněném bytečku a doufají, že se jim v novém světě povede lépe. Bohužel o dva roky později téměř celá rodina zahyne v ničivém požáru, který zachvátí jejich byt. Z Niamh se stane sirotek, putuje do sirotčince a potom díky společnosti Pomoci dětem cestuje vlakem naděje z New Yorku do středu USA, aby našla novou rodinu. Stejně jako dvě stě tísíc new yorských sirotků.

inpost_vlak naděje 3

V průběhu čtení jsem si užívala spíše příběhy, které byly zasazeny v historii. Příběh Niamh byl neskutečný a když si představím, že vlaky naděje opravdu pravidelně vyjížděly z New Yorku do středu… no šílenost. Děti odcházely do cizích rodin, kde na ně často čekalo peklo v podobě násilí, těžké práce a nezájmu. Člověk si uvědomí, jak se měl dobře.

Kniha se čte sama. Je napsaná citlivě, zbytečně se neplácá v historických detailech, takže všechno pochopíme, ale neunudí nás a je prostě neodložitelná. Jde vidět, že autorka strávila spoustu času studiem faktů, které k sepsání knihy potřebovala. Jelikož je Niamh z Irska a Molly Indiánka, přináší Christine Baker Kline i spoustu kutlurních informací, které byly opravdu zajímavé.

Jediné, co bych knize vytkla, byla česká obálka. Původní se mi líbí o moc víc. I kdyby nebylo možné původní obálku převzít, snažila bych se o to, aby se tam neobjevila barva jako je fialová, která se ke knize ani k atmosféře, kterou kniha navozuje, nehodí.

V duchu jsem si knihu přirovnávala k Měděnému jezdci. Je také o lásce, utrpení, ztrátě a reálných historických událostech. Není až tak emocionálně ubíjející, ale je taky tak krásná. Pokud máte rádi něco v tomto stylu, určitě byste měli po knize sáhnout. Kniha by se dala zařadit i do Young Adult sekce, takže pokud jste mladší, nebojte se, není to 100% dospělácká knížka.

inpost_vlak naděje 4

Znáte nějakou knihu, která odkrývá tajemství historie, o kterém se moc nemluví? Doporučíte mi něco?

Určitě si nenechte ujet tenhle vlak a mějte se hezky.

Dee

Knihu si můžete zakoupit na stránkách Albatros Media

Sledujte mě také na Facebooku 😉