Vyberte stránku

Velikonoce jsou náboženským svátkem a proto jsou hodně propletené všelijakými starými zvyky a tradicemi. Mezi ně patří i pojmenovávání jednotlivých svátečních dnů – od Květné neděle po Velikonoční pondělí.

Květná neděle


Květná neděle je optimistický den. Je to oslava všeho nového. Kvetou nové rostliny a rodí se mláďata. Prostě svátek jara.

kvetna nedele

Pro mou květnou sestavu jsem vybrala knihy, které mi alespoň barvami tochu připomínaly květy, nebo jsou jejich názvy tak nějak propojené s kvetením. Série Drahokamy od Kerstin Gierové je skvělá a líbí se jak mladším, tak i starším čtenářům/čtenářkám. Seznam pana Rosenbluma jsem ještě nečetla, ale jsou tam kytičky, takže… Knihu Bez dechu jsem dostala na křtu YOLI a byla jsem fakt překvapená, jak skvělá byla. Včelí lid od mladé Mácy Remeňové je druhý díl fantasy trilogie, která by letos měla být kompletní a podle mě stojí za přečtení. A Jostein Gaarder byl miloučký, filosofický a určitě nezapamenutelný.

Modré pondělí


Na Modré nebo taky Žluté pondělí se dospávala kocovina z Květné a bujaré neděle. Dětem taky začínaly prázdniny a měly volno.

modre pondeli

Tyhle modré krásky jsou všechny naprosto super. Taky jsou vyjímečné v tom, že jsem je všechny přečetla. Nebo teda téměř – Matyldu se ségrou čteme na pokračování. Greena nemusím představovat, Zoella tady na blogu nedávno byla a Glattauer jakbysmet. No a Simmonsová…to je moje srdcovka, moje nejoblíbenější dospělácká série, moje nejuslzenější čtení.

Šedivé úterý


Úterý sloužilo k tomu, aby se uklízelo. Vymetaly se pavučiny a utíral prach a tak, takže asi od toho ta šedivá.

sedive utery

Vím, nejsou úplně šedivé, ale šedivější nebyly. První a poslední knihu jsem nečetla, ale hodily se mi barevně, takže tady jsou. Benjamin Button je komiks a na krátkou cestu vlakem jako stvořený. Bílý kůn je super a byla to moje první apokalyptická kniha, kterou jsem přečetla. Spousta bloggerů má jiný názor, ale já si ji fakt užila. Na vlastní kůži jsem recenzovala na starém blogu. Pravdivé historické příběhy u mě nemůžou dopadnout jinak, než na jedničku, takže doporučuji. Stejně jako Vlak naděje, o kterém jste si u mě už taky mohli přečíst.

Škaredá středa


Někdy se ji říká i černá a právě v tom jsem se inspirovala. Další název je sazometná, protože se vymetaly komíny a uklízelo se. Prostě úterý a středa byla asi pěkná pruda.

skareda streda

Černých knih mám celkem dost a pár dokonce se slovem černý v názvu. Konkrétně jde o horo Žena v černém a román Černobílý svět. Černobílý svět je mimochodem geniální a byl mou první anglickou dospěláckou knihou, kteoru jsem přečetla. A pokud můžete, určitě se do něj pusťte v originálu – je to milionkrát lepčejší. Oproti většině bloggerů jsem si Asylum od Madeleine Rouxové užila. Polovinu jsem předčítala nahlas příteli a musela jsem se nutit číst pomaleji, protože mi to přišlo opravdu napínavé. Podivná knihovna byla nedávno na blogu a byla… no prostě podivná.

Zelený čtvrtek


Zelený čtvrtek je jedním z nejznámějších dnů svatého týdne. V tento den se jí zelená jídla a v poslední době i pije zelené pivo. Ve čtvrtek také odlétaly všechny zvony do Říma a nezvonily až do soboty. Místo nich chodili po vesnici chlapci a řehtali řehtačkami.

zeleny ctvrtek

Další ze série Drahokamy a ze série Taťána a Alexandr. Do toho Fulghum, se kterým jsem ještě neměla tu čest, ale který je podepsaný a na kterého se moc těším. Ten, kdo stojí v koutě bylo velké překvapení, knihu jsem si moc užila a získala i pár super tipů na hudbu na poslech. Recenzi jsem psala na starý blog, takže jestli chcete…

Velký pátek


Pátek byl dnem velkého smutku. Kostely i domácnosti měly velmi chudou výzdobu. Dokonce i kostelní zpěvy byly bez varhan, aby se jakože neplýtvalo. I když se nemělo ten den prát prádlo, byl pátek dnem vody. Lidé se omývali pro zdraví a myla se i zvířata.

velky patek

Velký pátek jsem zasvětila velkým knihám. Atlas mraků ani druhý díl pana Benedikta jsem nečetla. Hugo byl hrozně zajímavý a to já můžu. Knihy, které se něčím odlišují jsou prostě super! Prázdné místo byl zatím můj nejúspěšnější recenzní výtisk. Díky němu jsem natočila i video recenzi pro nakladatelství Plus. Užila jsem si knihu, poznala nové lidi a zkusila si něco nového. A o Zlodějce knih asi ani nemusím mluvit, ne?

Bílá sobota


Sobota sloužila k přípravě na největší oslavy. Pekli se beránci a mazance, uklízelo se všechno co se dalo, malovala se vajíčka a kluci si pletli pomlázky.

bila sobota

Bílých knih mám taky dost, ale ty dvě největší jsem ještě nedočetla. Malé prince znám nazpaměť a vy si recenzi můžete přečíst na blogu. Díky Svěrákovi jsem se dostala k povídkovým knihám a dost jsem si je užila. Pokud se chcete pobavit českou klasikou, určitě doporučuji. Pobaví vás i Pan K*a*p*l*a*n, takže je na vás, čemu dáváte přednost.

Boží hod velikonoční


V noci ze soboty na neděli vstal Ježíš z mrtvých. V neděli se to tedy oslavuje a jí se všechna ta velikonoční jídla, která se do té doby připravovala. Na boží hod se setkávaly pouze blízké rodiny, bez známých a přátel.

bozi hod

Boží hod patří božím knihám. Drahokamy a Glattauera už popisovat nebudu. C.D. Payna asi taky můžu vynechat, protože už víte, že podle mě je to jeden z nejlepších autorů – a taky jeden z mála, kterého mám podepsaného, se kterým jsem vyfocena a kterého jsem i potkala. Harry Potter…chápete 😀 Tak teď už jen Persepolis a Golema a džin. Persepolis je neuvěřitelný komiks, který mám v originále. Hned po dočtení jsem si pořídila od Marjane Satrapi i Šitíčko a Kuře na švestkách. Všechno skvělé a opět doporučuji. Golema a džin bylo obrovské překvapení, které mi otevřelo dveře do nového žánru – magického realismu, který mi naprosto učaroval.

Velikonoční pondělí


Taky se mu říkalo i Červené pondělí. Tradičně vybíhali chlapci s pomlázkami a dál už to myslím znáte. Je to prostě klasické velikonoční šílenství.

velikonocni pondeli

Červené knihy jsem dávala dohromady čistě podle barvy. Nečetla jsem většnu z nich a ty, co jsem četla, už znáte. Klasiku Hobita jsem četla teprve minulý rok a musela jsem se trochu nutit. Nijak mě to neuchvátilo. O Paynovi a Satrapi už byla řeč, takže to nebudu rozpiplávat.

Jak moc jsou pro vás Velikonoce důležité? Budete je slavit? Máte nějaké speciální tradice a zvyky? Nebo si prostě vezmete knížku a prolenošíte to u nějakého příběhu? 

Budu se těšit na vaše komentáře.

Mějte se fajn a užijte si volno :-* 🙂

Dee

Sledujte mě také na Facebooku 😉